Minęło już ponad 6 lat….

Pomiędzy lepieniem uszek na  Wigilię, a robieniem porządków w kuchni błądzę myślami gdzieś indziej. Nie ma to nic wspólnego ze świętami, ani z tym co będzie jutro czy pojutrze…

Parę dni temu na Instagramie u Iwony Cichosz przeczytałam w relacjach wypowiedź pewnej pani?/kobiety?/matki? – nie ważne… której zdaniem: „Osoby Głuche – nie powinny mieć dzieci, że świadomie krzywdzą je decydując się na ciąże :O Nie chcę dosłownie przytaczać co ta owa pani jeszcze pisała, ale sprawiła że powróciły złe wspomnienia, które przeżyłam osobiście…
Właśnie jakieś 6 lat temu… . Już po ślubie miałam taką rozmowę z X osobą. Namawiano mnie i męża na zrobienie badań genetycznych, czy mamy TEN zły gen który ewentualnie moglibyśmy przekazać dziecku i mogło by być Głuche. Ja takie badania miałam robione kilka lat wcześniej, gdy próbowano ustalić moją wadę słuchu. Te 6- 7  lat temu byłam już ŚWIADOMIE gotowa na macierzyństwo. Kilkanaście lat wcześniej, gdy jeszcze tylko planowaliśmy wspólną przyszłość – zawsze mówiliśmy, że chcemy przynajmniej 2 dzieci. Medycyna poszła tak do przodu, że nawet gdyby dziecko urodziło się z wadą słuchu to będzie pod dobrą opieką. Byliśmy przygotowani na każdą ewentualność. Po ślubie w pewien sposób te „nasze plany” zostały zburzone. Padły słowa, że jestem egoistką, że świadomie skrzywdzę dziecko… co wtedy przeżyłam to moje… Myślałam, że już nigdy nie będę musiała do tego wracać. Do momentu, gdy Iwona udostępniła wypowiedź tej osoby, postanowiłam coś z tym zrobić.
W tej chwili mam dwoje dzieci – Antoś 5 lat 3 m-sc. i Maja 2 lata 9 m-sc. Słyszą. Mimo tego jesteśmy także pod stałą opieką otolaryngologa, regularnie sprawdzamy słuch.


Obracam się w środowisku osób słyszących oraz niesłyszących. Bez znaczenia jest to czy dany rodzic jest pełnosprawny czy nie, to ich dzieci w różnym stopniu mają dysfunkcje bądź nie. Zdarzają się przypadki, że rodzice słyszą, ich np. 2 dzieci słyszy, a 1 rodzi się z głęboką wadą słuchu, bądź wszystkie dzieci nie słyszą, a w rodzinie nie było wcześniej takich przypadków. Są rodzice Głusi, którzy mają słyszące dzieci lub rodziny wielopokoleniowe gdzie kilka pokoleń jest Głucha.

Dlaczego od górnie zakazać Głuchym zakładania rodziny?? Bo samolub??Bo egoista??? Nie!! Głuchy (po za tym, że nie słyszy) jest taki sam jak rodzic słyszący!! Też chce być za kogoś odpowiedzialny, też pragnie stworzyć swoją rodzinę, następne pokolenie. Chce być szczęśliwy!!!

Każdy z nas ma prawo sam decydować o swoim życiu!! Jeden z nas będzie chciał mieć gromadkę dzieci, inny będzie chciał 1, a jeszcze inna osoba nie zdecyduje się wcale na dzieci i każdy ma do tego prawo!! Nie ingerujmy w czyjeś życie.

Obserwuję wśród znajomych, czy też wśród osób które zdecydowały się prowadzić bloga, fanpage czy instagrama, aby podzielić się swoją historią z innymi – często u nich pojawiają się historie, iż w rodzinie rodzi się dziecko z wadą słuchu. Nikt za to ich nie karci, nie mówi że gdzieś popełnili błąd i tak się stało. Pozwala się im żyć i tyle. Dlaczego my tak nie możemy?? Bo już na starcie jesteśmy przekreśleni za swoją wadę słuchu?? Czy jestem gorszym rodzicem od innych??
Jest takie powiedzenie: „Trzeba się cieszyć,póki jest zdrowie” i to prawda. To, że teraz jesteśmy zdrowi, nic nam nie dolega nie daje nam gwarancji, że tak już będzie zawsze!
Będąc przez 13 lat pacjentem w Kajetanach spotkałam się z różnymi historiami. Jedna z nich z ostatniej wizyty utwierdziła mnie w tym powiedzeniu. Poznałam starszego Pana (pozdrawiam serdecznie), który po wylewie stracił słuch. Teraz jest znów na lepszej drodze jak to mówi, gdyż od dwóch lat ma wszczepiony implant ślimakowy i powoli widzi efekty.

Nie oceniajmy nikogo przez pryzmat tego czy dana osoba słyszy czy nie.

 

P.S. Reagujcie wtedy kiedy trzeba, gdy dziecku się dzieje krzywda, gdy jest bite i zaniedbane – nie bądźcie wtedy obojętni!

 

4 thoughts on “Minęło już ponad 6 lat….”

  1. Po przeczytaniu tego tekstu ja jako osoba głucha ,zaimplantowana 11 lat temu po raz kolejny stwierdzam,jakimi wspaniałymi ludźmi się otaczam,nikt mnie nie powiedział, że nie powinnam mieć dzieci.Mam dwie córki 24 oraz 14 lat,obie słyszą.Dlaczego nie bierze się pod uwagę ludzi,którzy np. są upośledzeni umysłowo i nie potrafią zapewnić prawidłowego rozwoju dzieciom albo pijaków,którzy fundują dzieciom koszmar.Głuchota nie oznacza upośledzenia umysłowego,znam rodzicow głuchoniemych,którzy mają zdrowego i dobrze wychowanego syna, porozumiewają się językiem migowym lub czytają z ust.

  2. Hej , mam na imie Ania i jestem mama Wojtusia. Ja i moj maz zdrowi bez jakichkolwiek wad zdrowotnych mamy dzidziusia wyczekanego, upragnionego ktory niestety urodzil sie chory mimo ze w ciazy nic na to nie wskazywalo po porodzie szok, smutek. Po tym jak wyciagnelismy wojtka na prosta okazalo sie ze nie slyszy. Nie znamy przyczyny czekany na rezonans, podejrzewaja brak nerwu. Szczerze w najgorszych snach nie przypuszczalam ze mogę mieć chorr dziecko tym bardziej z wada jakakolwiek. Nigdy nie ocenialam ludzi, sama pracowalam z roznymi osobami miedzyinnymi zdarzaly se osoby nieslyszace. Zawsze bylo mi ich szkoda, nie wiedzialam ze jest cos takiego jak implant ktory daje nadzieje na godne zycie. Daje nadzieje rodzicom. Nie rozumiem osob ktore bez wahania pisza, wypowiadaja sie ze osoba glucha nie powinna miec dzieci. Jak tak mozna. Przede wszystkim to nie ona bedzie zmagala sie z trudem zycia codzinnego, a po drugie rodzice kochaja swoje dziecko mimo wszystko. Pamietajmy dziecko bedzie niepelnosprawne zawsze ale to tylko od nas zalezy w jaki sposób pokazemy mu świat, przygotujemy go do tego świata, ludzi wlasnie takich jak ta osoba ktora pisze bzdury. To jesli osoba ktora ulegla wypadkow i i jest niepelnosprawna to tez nie powinna dalej zyc??? No bo jak sobie poraadzi ??? Na pewno jak trafi na taka osobe to sie zalamie. Latwo jest podcinac skrzydla. Widocznie byla to osoba ktora zyje w swiecie gdzie powinny byc same ideały. Nie no koszmar, oby na swiecie bylo jak najmniej takich ludzi. I najchetniej poedzialabym takiej osobieosobie ze swoje spostrzezenia niech zostawi dla siebie!!!! Pozdrwiamy rodzice wojtusia. Trzymajcie kciuki za rezonans😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *