Pomysł na ortografię – „U” i „Ó”

Do dzisiejszego wpisu zabierałam się bardzo długo. Spowodowane to było nadmiarem wolnego czasu :O. Poważnie!!! Nie wiedziałam w co ręce włożyć. Jak jest pogoda to nie lubię siedzieć w domu, tylko szukam zajęcia w ogrodzie, wychodzę z dziećmi na rower, plac zabaw… .

Jednak postanowiłam dokończyć to co zaczęłam ostatnio 😉

Kolejna pomoc dydaktyczna na zajęcia  z ortografii mojego autorstwa- tym razem „u” i „ó”.

Materiały składają się ze słowniczka wyrazów, które znajdują się w zadaniach oraz ćwiczeniach.

Dajemy naszemu dziecku „słowniczek” do zapoznania się z wyrazami i ich pisownią. Odczytujemy nazwy, zwracamy uwagę jak piszemy (u czy ó). Po czym przechodzimy do ćwiczeń.

Pierwsze zadanie polega na uzupełnieniu wyrazów brakującą literą. Mamy do wypełnienia 4 kartki, po 3 wyrazy:

Do drugiego zadania potrzebujemy 28x opakowania z jajek niespodzianek (odkąd zaczęłam wykorzystywać pojemniczki z jajek do pomocy dydaktycznych, tak teraz odkładam każdy  😉 ).

Do 14 wkładamy etykiety z nazwami, a do pozostałych wkładamy etykiety z ilustracjami. Zadaniem dziecka jest losować po 1 jajku i dopasowywać do siebie nazwy z obrazkiem. To ćwiczenie ma na celu sprawdzić rozumienie nazwy i prawidłowo przyporządkowywać je do konkretu. Akurat ja miałam w dwóch odcieniach opakowania po jajkach, ale to jest bez znaczenia 😉

Ostatnia karta pracy służy do sprawdzenia wiadomości przez dziecko. Zawiera 14 zdań – tyle ile było wyrazów w słowniczku. Zadaniem ucznia jest uzupełnienie wyrazów brakującą literą „u” lub „ó” i przeczytanie całego zdania.

Słowniczek, etykiety z nazwami oraz etykiety z obrazkami najlepiej zalaminować, aby nam posłużyły na dłużej. Karty pracy drukujemy na bieżąco lub też laminujemy i uzupełniamy pisakiem do tablic suchościeralnych 😉

Dla chętnych, oczywiście mogę udostępnić materiały do wykorzystania na zajęciach z dziećmi 🙂

 

 

2 thoughts on “Pomysł na ortografię – „U” i „Ó””

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *