Puzzle edukacyjne „Od litery do słowa”

Waaaaakacje!!

Czy Wy też tak czekaliście na wakacje tak jak ja??? 😀 Końcówka roku szkolnego jak na złość ciągnęła się niemiłosiernie długo!!! Był to okres bardzo intensywny – dużo papierologii, sprawozdania całoroczne i zebrania nauczycielskie. Uff… Dobrnęłam do 22 czerwca, co nie znaczy, że teraz leżę pod palmami na hamaku i wypoczywam 😉 Przygotowuję się do awansu zawodowego, myślę nad nowym IPETem dla Sary (od września szykuje się dużo zmian). Ponadto, obiecałam sobie, że większość swojego wolnego czasu poświęcę moim dzieciom.

Jako, że dysponuję teraz dodatkowo około 7-8h dziennie, postanowiłam nadrobić zaległości w pisaniu recenzji 😉 Na pierwszy rzut trafiają: Puzzle Od litery do słowa, wydawnictwa Epideixis, które wręcz proszą aby wreszcie się nimi zająć 🙂

Producent na opakowaniu napisał, że zabawa przeznaczona jest dla dzieci przedszkolnych i zaczynających naukę w szkole. Czyli w sam raz dla Antosia, który wszelakie puzzle uwielbia.

Pierwsze „spotkanie” Antosia z puzzlami niezmiernie mnie zaskoczyło. Bardzo chętnie chciał poćwiczyć znajomość literek (sama nie wiem, czy to chęć bycia testerem tak mu przypadła do gustu, czy po prostu lubi się uczyć).

           

Zaczęliśmy od zestawu nr I. Najpierw nazwaliśmy wszystkie rzeczowniki przedstawione na planszy (agrafka, bocian, cebula, dom, eskimos, fartuch, gołąb, helikopter, etc. …). Następnie wymieniliśmy poszczególne litery na puzzlach (A, B, C, D, E itd. …). Tak doszliśmy do części „właściwej”, czyli dopasowywanie puzzla z literą do odpowiedniego obrazka. Przy tym ćwiczeniu towarzyszyła nam również Maja. Antoś wybierał puzzla, nazywał literkę (z  moją pomocą),  a córka mogła jako pierwsza odszukać obrazek na planszy. Bardzo spodobało mi się w tej zabawie to, że Antoś jako starszy brat pozwolił Majce uczyć się z nami i jako pierwszej wskazywać obrazek. W tym wieku jest to trudne, gdyż prawie wszędzie pojawia się rywalizacja – Kto pierwszy, ten lepszy… .

Zestaw nr II wydaje się nieco trudniejszy, ale przyporządkowywanie mamy już wyćwiczone, analiza i synteza wzrokowa jest u Antka bardzo sprawna. Dopasowanie wyrazów 3 literowych, pomimo brakującej samogłoski, nie sprawiło synowi większego problemu. Trudniejsze okazały się te 4 literowe, ale nie zraziło nas to, ponieważ przygodę z czytaniem dopiero rozpoczynamy 😉

 

Po ułożeniu I i II zestawu – Antoś próbował samodzielnie odczytać cały  alfabet, a młodsza siostra (jak to Antoś zawsze mówi): „papugowała” go i powtarzała po nim usłyszane litery. Przyjemne z pożytecznym;)

 

Charakterystyka gry:

  • wiek – od 5 lat;
  • 2 zestawy puzzli po 25 elementów;
  • 2 plansze czarno – białe;
  • I zestaw (25 elementów): trzeba odszukać na planszy obrazek, którego nazwa rozpoczyna się od litery na puzzlu. Ułożony obrazek tworzy część alfabetu: od A do L.
  • II zestaw (25 elementów): musimy przyporządkować wyraz z brakującą samogłoską do obrazka z podpisem na planszy. Obrazek przedstawia nam dalsza część alfabetu tj.: od Ł do Z. Plansze są oznaczone, która jest I i II.
  • puzzle są wykonane bardzo starannie z grubszej tektury.

 

Moim zdaniem, wydawnictwo EPIDEIXIS  zasługuje na wielkie brawa!!! Produkt przygotowany jest bardzo starannie i zachęca dziecko do nauki poprzez zabawę 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *